Międzyrzecz
gmina Międzyrzecz
fot. lipiec 2001
W drugiej ćwierci XIV wieku, jak podaje kronika Janka z Czarnkowa, rozpoczęto w Międzyrzeczu budowę zamku, a ukończono ją pod koniec czwartej ćwierci tego stulecia. Mury zamku posadowiono wzdłuż szczytu wału grodu, w związku z czym starannie je ufundamentowano. Oparto je na głęboko wkopanych w wał filarach, podtrzymujących na łukach oporowych ławę fundamentową. Bramę i broniąca ją basztę umieszczono od strony wschodniej na linii wałów. Budynek mieszkalny znajdował się przy zachodnim boku zamku.
Zbudowany przez Kazimierza Wielkiego, zamek międzyrzecki, przetrwał czasy XV wieku spokojnie, aż do roku 1474 kiedy to, jak podają źródła pisane, oddziały króla Macieja Korwina, przy udziale poddanych księcia Henryka Kożuchowskiego i głogowian, splądrowały i spaliły miasto oraz w wyniku zdrady zajęły zamek. W 1520 roku międzyrzecki zamek został poważnie uszkodzony przez najemne wojska niemieckie ciągnące na pomoc Krzyżakom. W połowie XVI następuje kolejna duża przebudowa. Zamek został wówczas przystosowany do nowej techniki wojennej z użyciem dział. Umocniony dwiema bastejami artyleryjskimi od strony wschodniej, najłatwiejszej do zaatakowania, stał się obiektem trudnym do zdobycia nawet przy użyciu całej ówczesnej sztuki oblężniczej.
W czasie wojen szwedzkich w XVII wieku renesansowy już zamek uległ dewastacji. Dopiero w 1691 roku ówczesny starosta międzyrzecki Piotr Opaliński próbował go odbudować, lecz przeszkodziła mu w tym śmierć. Znajdowane w gruzie ułamki pięknej renesansowej ceramiki o różnobarwnym szkliwie, jak również fragmenty polewanych kafli piecowych i ozdobnych okuć żelaznych, świadczą o bogactwie ówczesnego wystroju pomieszczeń zamkowych. W latach 1954-58 przeprowadzono metodyczne badania archeologiczno-architektoniczne, które po raz pierwszy dały możliwość odtworzenia historii zamku. (Tekst ze strony www.miedzyrzecz.biz.)
więcej: