zamek w ChęcinachChęciny to sympatyczne, spokojne, ponad czterotysięczne miasteczko położone niedaleko Kielc. Każdy nastawiony pozytywnie do historii znajdzie tu coś dla siebie: gotycki kościół św. Bartłomieja, klasztory franciszkanów oraz bernardynek czy w końcu ruiny potężnego zamku. Niestety kiedy udało mi się dojechać do Chęcin zamek akurat poddawany był kolejnemu remontowi. Poniżej prezentuję kilka zdjęć ruin zrobionych z zewnątrz.

W kaplicy zamkowej położono nową podłogę. W skarbcu pod nią mają być eksponowane kosztowności. Na dziedzińcu górnego zamku odsłonięto pozostałości okrągłej baszty z czasów Wacława II, na dolnym - fundamenty piekarni i kuźni. Ze względu na to iż ich ekspozycja nie znalazła się w projekcie, zasypano je :( Jednak w ten sposób, by można szybko się do nich dostać. Kasa, kasa, kasa. Po remoncie na ganku wzdłuż murów do zachodniej, kwadratowej wieży znajdą się kramy z pamiątkami. Zamontowano w niej klatkę schodową, wykonano podesty i platformę widokową na szczycie. Zamontowano okna i wymurowano uszkodzony przez piorun narożnik.
Umocnione zostało również obramowanie studni. Nie są to łatwe prace ponieważ na Zamek nie da się wprowadzić ciężkiego sprzętu, wszystko trzeba robić ręcznie a materiały przewozić taczkami. Powstają także: parking pod zamkiem, kawiarnia z punktem informacji turystycznej oraz toalety. Zamek ma zostać ponownie oddany do zwiedzania w połowie października.

Podczas pobytu w Chęcinach da się zauważyć brak sensownych miejsc, w których można coś zjeść. Poza niewielką naleśnikarnią na rynku, nie ma tu godnej polecenia restauracji. Dwa inne lokale, które udało mi się namierzyć raczej nie zachęcają do spożycia w nich posiłku. Oczywiście jest to mój pogląd. Z gustami się nie dyskutuje, jak mawiali starożytni Indianie czy jak kto woli Rzymianie. A może byli to Hindusi? :)

fot. lipiec 2014

  • checiny1
  • checiny2
  • checiny3
  • checiny4
  • checiny5
  • checiny6
  • checiny7
  • checiny8

Więcej o chęcińskim zamku tu oraz na www.zamekcheciny.pl.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież