zamek czorsztynZamek w Czorsztynie – dawna średniowieczna warownia, wielokrotnie odwiedzana przez władców Polski, gdzie, jak chcą niektórzy, starostą był sam Zawisza Czarny- potrzebuje pilnej pomocy. Na skutek działania czynników atmosferycznych uległy zniszczeniu duże fragmenty muru obwodowego zamku dolnego. Niezbędna jest jego szybka naprawa i zabezpieczenie muru wraz z fundamentami. Koszt tej operacji został obliczony na olbrzymią kwotę 743 294,35 zł.

W tej dawnej strażnicy granicznej, strzegącej bezpieczeństwa podróżujących tzw. Drogą Królewską z Polski do Węgier, trzeba będzie również rozpocząć remont tarasów zamku górnego, do których przenika woda. Prace te nie zostały jeszcze wycenione. Planowane są także badania archeologiczne, konserwacja i zagospodarowanie zamku dolnego, a ich koszt to ponad 4 300 tys. zł (w tym kwota na prace przy murze północnym). Wobec braku pomocy innych instytucji, kwota, która jest potrzebna na niezwłoczne prace konserwatorskie na zamku, musiałaby zostać w pełni pokryta z budżetu Pienińskiego Parku Narodowego, który sprawuje pieczę nad zamkiem. Niestety, Pieniński Park Narodowy nie dysponuje tak dużymi środkami. Fundacja Promocji i Rozwoju "Zalew Czorsztyński" (KRS 0000645984), w porozumieniu z Pienińskim Parkiem Narodowym, podjęła się zorganizowania zbiórki funduszy na rzecz prac konserwacyjnych na zamku czorsztyńskim. Podstawą jest §6, punkt 3. Statutu Fundacji, mówiący, że Fundacja realizuje swoje cele poprzez realizację i wspieranie działań związanych z ochroną i promocją lokalnych zabytków.

Osoby i instytucje zainteresowane pomocą mogą się kontaktować z Fundacją mailowo pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. lub przekazywać datki na konto Fundacji, z dopiskiem "Prace konserwatorskie na zamku w Czorsztynie": Pieniński Bank Spółdzielczy, Rynek 12, 34-450, Krościenko nad Dunajcem, numer konta: 09 8817 0000 2001 0400 1812 0001.

Autor: (jam)

oryginalny artykuł: Zamek w Czorsztynie potrzebuje pilnej pomocy!

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież