
Pamiątka po zamku krzyżackim, widoczna od strony ul. Wartkiej nad Motławą, to nie byle jaki mur. Blisko czterometrowej wysokości obiekt z ponad 700-letnich gotyckich cegieł jest jedną z nielicznych pozostałości po zamku krzyżackim, który gdańszczanie w akcie nienawiści do zakonników rozebrali w XV wieku. Niechętni Krzyżakom mieszkańcy, po zburzeniu warowni, aż do roku 1648 zakazali jakiejkolwiek budowy na terenie dawnego Zamczyska.
Do naszych czasów poza murem został jeszcze niewielki fragment baszty w kamienicy przy Wartkiej 9, dawna Baszta Rybacka (obecnie Łabędź) i nieco cegieł w okolicznych kamienicach. Mur ten wiosną tego roku stał się też przedmiotem troski miłośników zabytków, którzy złożyli zawiadomienie do prokuratury, wykazując, że obiekt niszczeje i że miasto o niego nie dba. Obecnie na murze zawisł olbrzymi baner z herbem Gdańska z informacją, że będzie on poddany renowacji w przyszłym roku. Jednak to nie miasto będzie go remontować, bo mur wraz z przyległymi działkami został sprzedany.
- W drodze wymiany osoba prywatna otrzymała nieruchomości oznaczone przy ulicy Grodzkiej 8 i 8A w Gdańsku. Miasto otrzymało w zamian dziewięć lokali mieszkalnych - wyjaśnia Dariusz Wołodźko z biura prasowego w gdańskim magistracie.
Jak udało nam się ustalić prywatnymi właścicielami, którzy dokonali wymiany są Grażyna i Krzysztof Berbeć, właściciele nieodległego Hotelu Fahrenheit, a także zabytkowej kamienicy przy Wartkiej 9, w której znajdują się apartamenty na wynajem i restauracja. Kamienicę tę rodzina Berbeć zakupiła w miejskim przetargu i przez wiele lat remontowała.
- Jesteśmy obecnie w fazie ustaleń z wojewódzkim konserwatorem zabytków i czekamy na decyzje. Mur nie jest wprawdzie w rejestrze zabytków i formalnie traktowany jest jak zwykły mur, ale jest w obszarze chronionym i musi być ustalony zakres prac konserwatorskich. W przyszłym roku zaczniemy prace, jeżeli wszystko zostanie uzgodnione z konserwatorem - zapowiada Justyna Milewczyk, córka właścicieli.
Milewczyk twierdzi, że jest za wcześnie, by deklarować, co ostatecznie powstanie na przyległych do muru działkach. Miejscowy plan z 2003 roku dopuszcza tam funkcję mieszkaniowo-usługową. Warto dodać, że działki przekazane inwestorowi nie są wpisane indywidualnie do rejestru zabytków, a jedynie znajdują się na terenie układu urbanistycznego miasta Gdańska wpisanego do rejestru zabytków, przy czym w sąsiedztwie wnioskowanego obszaru obiektami wpisanymi do rejestru są dom pod numerem Grodzka 9 oraz kamienica Wartka 5. Nie zmienia to jednak faktu, że to nabywca nieruchomości zobowiązany jest do przestrzegania zasad dotyczących kształtowania ochrony istniejących obiektów, wynikających z zapisów karty terenu do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gdańsk Śródmieście Rejon Głównego Miasta.
Tekst: Katarzyna Moritz
Czytaj więcej na: Trojmiasto.pl - Prywatny inwestor odnowi mur po zamku krzyżackim.