MorawicaNa wzgórzu w Morawicy, gdzie stoi kościół św. Bartłomieja i plebania, niegdyś istniał średniowieczny zamek. Mówią o nim przekazy historyczne, ale dotąd nie został odnaleziony. Teraz dokonano przełomowego odkrycia: okazuje się, że w murach plebanii wciąż „schowana” była romańska rezydencja rycerskiego rodu. Tylko nikt jej wcześniej nie szukał w tym budynku..

O średniowiecznym zamku w Morawicy mówią przekazy historyczne, ale wcześniej nie został odnaleziony. Mury rezydencji możnowładcy sprzed niemal 1000 lat - tzw. palatium - odkryto dopiero ostatnio, w murach plebanii kościoła św. Bartłomieja. Tropienie zagadki tego miejsca zaczęło się od kamiennego łuku, z wapienia, który wyłonił się spod odpadającego tynku na elewacji. Przy okazji prowadzonych na wzgórzu kościelnym prac archeologicznych i remontowych wypatrzyła go badaczka architektury Maria Bicz-Suknarowska. Odkrycia dokonało dopiero ostatnio, gdy odpadł kawałek tynku. W latach 60. XX wieku mury plebanii zostały pokryte do wysokości pierwszego piętra betonowym tynkiem. Nie skuto wtedy starego tynku, nałożono nowy i nie zorientowano się, że to jest tak stary obiekt. Łuk portalu, półkolisty i złożony z regularnych elementów, nasunął jej myśl, że to tu może być zaginiony romański obiekt. Podobne romańskie portale są charakterystyczne np. dla krakowskiego kościoła św. Wojciecha czy klasztoru ss. Norbertanek.

Efekt dalszych dociekań badaczki to odsłonięte mury budynku wzniesionego między końcem XI a drugą połową XII wieku. Była to siedziba średniowiecznych właścicieli Morawicy, protoplastów licznych rodów pieczętujących się herbem Topór. Wywodzili się oni od palatyna Sieciecha. Palatium było rodzajem wczesnej kamienicy mieszkalnej, obiektem reprezentacyjnym i budowlą obronną, z wałem lub palisadą dookoła. Rezydencja w Morawicy została wzniesiona z wapienia pochodzącego z okolic Krakowa. Zbudowano ją na rzucie prostokąta o wymiarach 6,8 na 17 metrów (a właściwie 12 na 30 łokci, bo taką miarę stosowano). Mury palatium miały ponad metr grubości. Fakt, że znaleziona została - zachowana w doskonałym stanie - budowla romańska, potwierdzili wawelscy archeolodzy i specjaliści zajmujący się zabudową z tego okresu: prof. Zbigniew Pianowski i dr Janusz Firlet.

Więcej w artykule: dziennikpolski24.pl/niezwykle-odkrycie-w-morawicy-to-rezydencja-sprzed-niemal-1000-lat

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież