Zamek Frydlant, Czechy

fot. lipiec 2009

Zamek został zbudowany około połowy XIII stulecia. W roku 1278 majątek nabył ród  Bibrštejnów, który znacząco przyczynił się do budowy ogromnego zamku. W latach 1558 - 1621 Frydlant był własnością Redernów. Byli oni znakomitymi gospodarzami, wojownikami, ale także budowniczymi i miłośnikami sztuki. Za ich sprawą zbudowany został nowy, renesansowy zamek i kaplica. W latach 1622 - 1634 właścicielem Frýdlantu był Albrecht von Wallenstein. Kupił zamek za 150 tysięcy florenów. Jego nieruchomości w czasie wojny 30-letniej były ogromne. Posiadał on również wielką, w zasadzie prywatną armię. Po zamordowaniu Albrechta w 1634, pałac otrzymali od cesarza Gallasowie, od 1757 nazywani Clam-Gallas. Mieszkali w zamku do 1945 roku, kiedy stał się on własnością państwa. W 1801 Clam-Gallas udostępnili publiczności część zamku wraz z kolekcjami ustanawiając pierwsze zamkowe muzeum w Europie Środkowej.

Obecnie zamek Frydlant jest jednym z największych i najważniejszych zespołów dziedzictwa narodowego w północnych Czechach. Posiada obszerne zbiory o niezmiernej wartości historycznej i artystycznej. Historycznie cenne są również domy przed zamkiem. Ekspozycja muzeum zamkowego poświęcona jest wojnie trzydziestoletniej i osobie Albrechta z Valdštejna. Obejmuje ona również: kuchnię zamkową, czynny piec i grill, naczynia miedziane i cynowe, od 1995 roku wystawę fajek. Nowo otwarta ekspozycja Arsenał przedstawia ponad 1000 szt. broni myśliwskiej i wojskowej.

1 trasa zwiedzania obejmuje dziedziniec zamkowy z sgraffitowymi dekoracjami oraz wnętrza zamkowe (sala rycerska, uniformy służby zamkowej, kolekcja broni, kancelaria zwierzchnictwa, unikatowa kolekcja fajek i inne), kaplica zamkowa św. Anny oraz wnętrza (pokoje hrabianki, łazienka, pokój dziecinny, pokoje hrabiego, salon reprezentacyjny, salon jadalny, kuchnia) - zwiedzanie z przewodnikiem, również w języku polskim, czas zwiedzania 90-120 minut

2 trasę zwiedzania tworzy bogata kolekcja broni historycznej, instalowana w sposób typowy dla XIX wieku (pierwotne witryny i stojaki) - zwiedzanie z przewodnikiem, również w języku polskim, czas zwiedzania 60 minut.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież