Zamek w Gorzanowie, gmina Bystrzyca Kłodzka

fot. lipiec 1999

  • gorzanow1
  • gorzanow2

Średniowieczny zamek był położony na północ od obecnego pałacu. Został zniszczony w czasie wojen husyckich. Rozebrano go w 1805 roku. Pałac o charakterze rezydencjonalno-obronnym w stylu renesansu południowoniemieckiego zaczęto wznosić około 1573 roku. W latach 1653-1657 został rozbudowany do dzisiejszych rozmiarów pod kierunkiem Wawrzyńca Nicelo, a później Andrei Carove. Ponowna przebudowa nastąpiła w 1735 roku. Wskazuje na to data na wieży zamkowej. Na początku XX wieku pałac został odnowiony. W roku 1945 został upaństwowiony przez władze polskie. W latach 60. XX wieku opuszczono go i od tego czasu popada w ruinę.

Ma plan prostokąta z wewnętrznym dziedzińcem oraz odrębną częścią gospodarczą od południa. Fasady pokrywa dekoracja sgraffitowa - metoda rzeźbienia w kilku warstwach tynku różnych kolorów. Drugie piętro fasady skrzydła głównego od strony dziedzińca zamykają loggie z 1735 roku. Na środku znajduje się wysoka wieża z portalem wejściowym i dwustronnymi schodami. Z dawnych, bogatych wnętrz zachowała się jedynie sala balowa z stiukowymi dekoracjami na suficie oraz kilka sal z belkowymi, malowanymi stropami, ponadto częściowo wnętrza sali teatralnej i kaplicy.

Pałac w Gorzanowie ma szansę odzyskać dawny blask - artykuł Natalii Wellmann z portalu naszemiasto.pl z 14 października 2010

Renesansowy pałac w Gorzanowie ma nowego właściciela. Popadający w ruinę zabytek kupił hrabia Czesław Adamowicz. Zdewastowany obiekt chce zamienić w luksusowe centrum konferencyjno-hotelowe.
Ma w tym doświadczenie. Hrabia uratował przed zniszczeniem między innymi zamek w Kaleniu - mówi Renata Surma, burmistrz Bystrzycy Kłodzkiej, która poznała już nowego właściciela. Jeśli plany hrabiego się powiodą, to gmina może na tym tylko zyskać. Do pałacu będą bowiem przyjeżdżać klienci z najwyższej półki, dzięki którym informacja o gminie pójdzie w świat. Radości nie kryją też mieszkańcy Gorzanowa.
- Czekaliśmy na ten moment 14 lat - mówi Robert Duma, prezes Towarzystwa Miłośników Gorzanowa. Tyle bowiem lat pałac stał nieużytkowany i popadał w ruinę. W 1996 roku kupiła go Austriaczka z polskim paszportem. Obiecywała, że obiekt zamieni w prawdziwe cacko. Niestety, na obietnicach się skończyło. Przez 14 lat kobieta nie kiwnęła nawet palcem, by obiekt zabezpieczyć przed ruiną. Nie pojawiała się w Gorzanowie, a zabytek z roku na rok coraz bardziej niszczał. Do tego złodzieje rozkradli, co tylko było możliwe.
Mieszkańcy i konserwator zabytków przez wiele lat walczyli o odebranie pałacu właścicielce. Rozpoczął się nawet proces wywłaszczeniowy. Niestety, tylko formalnie, bo efektów nie było. W takiej sytuacji trzeba byłoby bowiem zapłacić właścicielce odszkodowanie za utracony majątek.
O tym, że pałac jest wystawiony na sprzedaż, hrabia Adamowicz dowiedział się z internetu. Kupił go na początku października, prawdopodobnie za 700 tys. zł. Można pomyśleć, że to niewiele, jak na okazały obiekt, w którym jest ponad 100 różnych pomieszczeń, a do tego jeszcze ponad 6 hektarów parku. - Pałac jest jednak w strasznym stanie. Jego remont może trwać wiele lat i pochłonie miliony - szacuje prezes Robert Duma. Ma jednak nadzieję, że zabytek trafił w dobre ręce. Zresztą, hrabia od razu zabrał się do pracy. Załatwia urzędowe formalności, jego pracownicy porządkują park, a wkrótce zabiorą się za zabezpieczenie dachu.
Czesław Adamowicz wywodzi się z litewskiego rodu szlacheckiego Laudańskich-Adamowiczów, o którym pisał Henryk Sienkiewicz. Z zawodu jest muzykiem kompozytorem, malarzem i poetą. Mieszka w pałacu w Kaleniu z żoną, córką i synami. Niewykluczone jednak, że przeprowadzi się do Gorzanowa.
- Rozważa bowiem sprzedaż majątku w Kaleniu, by móc osiedlić się w Gorzanowie na stałe - mówi burmistrz Renata Surma.

Gorzanów: Hrabia sprzedaje pałac - artykuł Natalii Wellmann z portalu naszemiasto.pl z 15 czerwca 2011

Miało być pięknie, a wyszło jak zwykle. Hrabia Czesław Adamowicz, który jesienią ubiegłego roku kupił zdewastowany pałac w Gorzanowie koło Bystrzycy Kłodzkiej, nie zamieni obiektu w luksusowy hotel. Zabytek wystawił niedawno na sprzedaż.
- Zakpił z nas wszystkich. Marzenia o odbudowie pałacu i odwiedzających Gorzanów turystach prysły jak bańka mydlana - denerwują się mieszkańcy, którzy informację o tym, że hrabia kupił zabytek, przyjęli z dużym entuzjazmem.
- Mieliśmy nadzieję, że nadeszły dla nas dobre czasy. Na ten moment czekaliśmy kilkanaście lat - mówi Jolanta Terlecka, były sołtys Gorzanowa.
Hrabia Adamowicz obiecywał, że Gorzanów odwiedzać będą klienci z najwyższej półki.
- Nie było powodów, by mu nie wierzyć. Jest przecież właścicielem pięknego pałacu w Ka-leniu, który sam wyremontował - mówi Robert Duma, prezes Towarzystwa Miłośników Gorzanowa.
Adamowicz kupił renesansowy pałac za 300 tys. zł. To niewiele jak na okazały obiekt, w którym jest ponad 100 pomieszczeń, a do tego ponad 6 ha parku. Dziś chce za niego 1,9 mln zł, wystawiając obiekt na sprzedaż na jednym z internetowych portali aukcyjnych.
- Nie oznacza to, że chcę się go pozbyć. Szukam wspólników, inwestorów, którzy chcieliby wspólnie ze mną założyć fundację i znaleźć pieniądze na ratowanie obiektu - tłumaczy. Ale mieszkańcy Gorzanowa mają swoją teorię na ten temat.
- Sytuacja go przerosła, bo pałac wymaga kapitalnego remontu za grube miliony złotych, albo nasz hrabia z góry zakładał, że kupi zabytek, by potem sprzedać go z dużym zyskiem - mówią ze zdenerowaniem mieszkańcy Gorzanowa.
Rozczarowania nie kryje też Barbara Obelinda, szefowa wałbrzyskiego oddziału Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków we Wrocławiu.
- Nowy właściciel miał szansę zdobyć pieniądze na remont. Niestety, jego wnioski do ministra kultury i marszałka województwa dolnośląskiego nie spełniały wymogów formalnych - mówi Obelinda. I dodaje, że Adamowicz do końca marca miał przedstawić program remontu pałacu i prac zabezpieczających. Do tej pory jednak tego nie zrobił.

 stare ryciny, wiek XVIII oraz przełom XIX i XX wieku

 

  • rycina1
  • rycina2
  • rycina3

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież