Besiekiery

gmina Grabów

fot. lipiec 2005

Ruiny zamku wzniesionego około roku 1500 przez Mikołaja (Wawrzyńca) Sokołowskiego - wojewodę łęczyckiego - na siedzibę rycerską.
Jego syn Krzysztof sprzedał go w 1597 r. kardynałowi Andrzejowi Batoremu, biskupowi warmińskiemu, który go przebudował. Około 1653 r. odrestaurował zniszczoną budowlę wojewoda brzeski Jan Szczawiński. Pod koniec XVIII w., kolejni właściciele, rodzina Gajewskich, obniżyli budynek mieszkalny o piętro. Opuszczony po 1800 r. zamek z wolna popadał w ruinę. W XIX w. był wykorzystywany do celów gospodarczych.
Zamek został zbudowany na planie prostokąta. Wjazd prowadził od strony południowej przez most i wysuniętą bramę. Wewnątrz, przy bramie, stały budynki gospodarcze, a właściwy dom mieszkalny zamykał dziedziniec od północy. W murach obwodowych znajdowały się strzelnice. Dziś oglądać można jeszcze fragmenty wieży, murów obwodowych i budynku mieszkalnego. W dwupiętrowej obecnie wieży zachowały się ślady sklepienia jednej z kondygnacji. Budynek mieszkalny o zachowanych ścianach działowych jest zbudowany z cegły na fundamentach z głazów granitowych. Z dawnej kamieniarki zachował się jedynie barokowy kartusz z herbem Prawdzic i nieczytelnym napisem z połowy XVII w., który podobno wmurowany jest w ścianę remizy strażackiej (nie widziałem). Polecam oset na 'dziedzińcu'.