Białystok

Pałac Branickich w Białymstoku

fot. lipiec 2012

Zamek został wzniesiony ok. 1570 roku na polecenie marszałka wielkiego litewskiego Piotra Wiesiołowskiego przez budowniczego królewskiego Hioba Bretfusa. Data może mylić, ale był on zamkiem gotyckim zbudowany na planie prostokąta z dwiema wieżami. No może gotycko-renesansowym. Jedynym śladem po tym zamku są gotyckie przesklepienia otworów w centralnej części pałacu.

W II połowie Białystok został podarowany przez Sejm Rzeczpospolitej hetmanowi Stefanowi Czarnieckiemu za zasługi w wojnie ze Szwedami. ten przekazał je swej córce Katarzynie Aleksandrze, żonie Jana Klemensa Branickiego, stolnika koronnego. Od tego czasu zamek stał się siedzibą Branickich. Stefan Mikołaj Branicki w latach dziewięćdziesiątych XVII wieku zlecił przekształcenie zamku w barokową rezydencję Tylmanowi z Gameren (jego inne dzieła: pałac Krasińskich w Warszawie, pałace w Puławach, w Nieborowie i Radziejowicach, Kaplica Królewska w Gdańsku). W 1726 roku Jan Klemens III Branicki rozpoczął kolejną przebudowę pałacu nadając mu wygląd obecny. W okresie zaboru rosyjskiego pałac, mimo, że był własnością cara a może właśnie dlatego, został gruntownie rozgrabiony z wyposażenia. W 1944 roku został w trzech czwartych zniszczony przez wycofujących się Niemców, a później przez Armię Czerwoną. Pałac odbudowano w latach 1946-1960 według wzoru z XVIII wieku. Obecnie mieści się w nim rektorat Uniwersytetu Medycznego.

Istnieje legenda o podziemnym przejściu między zamkiem i wieżą stojącego w pobliżu kościoła farnego, który w XVII wieku również był przystosowany do obrony.

herb Branickich

więcej:

http://palac.amb.edu.pl/

www.ogrodbranickich.bialystok.pl/

www.spotkania.pl/

http://pl.wikipedia.org/Pałac_Branickich_w_Białymstoku

 pałac w skansenie miniatur w Hajnówce, lipiec 2012