gmina Ujazd

fot. lipiec 1999

Zamek biskupów wrocławskich. Ruina okazałej budowli, której początki sięgają XIII wieku. Pierwotny zamek, ufortyfikowany, z fosą, basztami i murami obronnymi powstał w Ujeździe w połowie XIII wieku i należał do biskupów wrocławskich. Rezydował w nim zarządca, ściągający podatki oraz dbający o bezpieczeństwo w okolicy. W XIV wieku biskup wrocławski zmuszony został do zburzenia fortyfikacji, po przegranej wojnie z księciem opolskim Bolkiem III. Król czeski Karol IV Luksemburski, ówczesny pan Śląska oraz senior Bolka III doprowadził do ugody, ale warunkiem miała być m.in. zniesienie warownego charakteru zamku. Zamek pozostał w rękach biskupów wrocławskich do 1428 – następnie przeszedł we władanie osób prywatnych. Obecny wygląd renesansowy jest skutkiem przebudowy z XVI wieku (ok. 1580). Kolejne przebudowy miały miejsce w XVII, XVIII i XIX wieku. Zamek zwrócony był ku wschodowi, gdzie znajdowała się główna brama wjazdowa - obecnie zamurowana. Ostatnimi właścicielami zamku (od 1843) była rodzina książęca Hohenlohe-Oehringen (Fürsten zu Hohenlohe-Öhringen und Herzöge von Ujest), których potomkowie nadal żyją w Niemczech. Resztki herbu rodu znajdują się nad zamurowaną bramą wjazdową. Kres świetności zamku nadszedł w styczniu 1945 podczas zdobywania miasta przez Armię Czerwoną – w czasie walk oraz bezpośrednio po nich zarówno renesansowa rezydencja jak i duża część miasta została spalona i zniszczona. Z zamku pozostały do dnia dzisiejszego resztki ścian z fragmentami zdobień. Ruiny są obecnie w coraz gorszym stanie i grożą zawaleniem. (www.wikipedia.pl)

Zamek na razie w ruinie, lecz powstajją plany jego rewitalizacji. Zapraszam do zapoznania się z projektem opracowanym przez firmę GRAF s.c. ze Strzelec Opolskich.

Praca pana Dawida Magiery z Kędzierzyna-Koźla na temat rewaloryzacji zespołu zamkowego w Ujeździe Śląskim oraz adaptacji na Centrum Kulturalno-Dydaktyczne pochodzi ze strony www.ujazd.pl. Oto jej tekst.

Poniżej załączniki będące integralną częścią pracy.

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież