gmina Niegowa

fot. lipiec 2008

fot. sierpień 1994

Położony wśród malowniczych skałek, jeden z najpiękniejszych zamków na Jurze Krakowsko - Częstochowskiej.

Zamek Mirów został zbudowany za czasów Kazimierza Wielkiego około połowy XIV wieku,  choć przypuszcza się, że już wcześniej istniały w tym miejscu drewniano-ziemne zabudowania. Początkowo warownię tworzyła kamienna strażnica podległa pod pobliski Zamek Bobolice, która wraz z nim wchodziła w skład systemu obronnego znanego dziś jako „Orle Gniazda”.

Pod koniec XIV wieku Zamek Mirów stał się własnością Krystyna z Koziegłów, z czasem przechodząc w ręce kolejnych rycerskich rodów. Czasy największej świetności zamku rozpoczęły się pod koniec XV wieku. Został on wtedy własnością rodu Myszkowskich, którzy rozbudowali warownię do rozmiarów rodowej siedziby i władali nią przez 144 lata mianując się „Margrabiami na Mirowie” (Marchio de Mirow).

Zamek Mirów mocno ucierpiał podczas „potopu szwedzkiego” kiedy zniszczono znaczną część murów. Mimo podjętych przez właścicieli prac remontowych powoli popadał w ruinę i ostatecznie został opuszczony w roku 1787. Warownia stała się źródłem kamiennego budulca dla okolicznych mieszkańców, co przyspieszyło jej spustoszenie.

W 2006 roku rodzina Laseckich – obecnych właścicieli Zamku Mirów - rozpoczęła prace zabezpieczające  mające na celu ratowanie tego cennego zabytku. Na zlecenie przedstawicieli rodziny: senatora Jarosława W. Laseckiego i jego brata Dariusza Laseckiego rozpoczęto szereg badań, na podstawie których opracowywany jest najbardziej optymalny sposób zabezpieczenia mirowskich ruin. Prace odbywają się pod nadzorem najlepszych w Polsce specjalistów.

Obecnie nie jest możliwe zwiedzanie wnętrza zamku, który ze względu na zagrożenie jakie stwarza dla turystów musiał zostać ogrodzony. Docelowo Zamek Mirów zostanie udostępniony dla ruchu turystycznego, planowana jest również częściowa rekonstrukcja zawalonych ścian. W zabezpieczonych i zaadoptowanych pomieszczeniach znajdzie się centrum obsługi turystycznej oraz muzeum. Tekst www.zamekbobolice.pl.

Fotografie udostępnione przez właściciela strony www.zamekbobolice.pl.

więcej:

www.tur-info.pl/laseccy,zamek,mirow,kupno

www.zamekbobolice.pl/okolica

www.zamekmirow.pl

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież