Červený Kameň
fot. sierpień 1995
Początki zamku Czerwony Kamień pochodzą z pierwszej połowy XIII wieku. Ufundować go miała królowa Czech - Konstancja Węgierska przed 1240 rokiem. W późniejszych czasach zamkiem władali przedstawiciele znanych węgierskie rodów szlacheckich, m.in. Matúš Čák Trenčiansky, panowie ze Świętego Jura i Pezinka, Zapolscy oraz Turzo.
Najbardziej znaczącymi dla zamku były rządy rodzin: niemieckiej - Fuggerów i węgierskiej Pálfich. Anton Fugger, wykształcony, bogatych i bardzo zdolny biznesmen z Augsburga, postanowił wykorzystać strategiczne położenie Czerwonego Kamienia w pobliżu Wiednia i Bratysławy. Przekształcił stary gotycki zamek na bezpieczne miejsce spichlerzowe, dzięki któremu mógł prowadzić handel w całej niemal Europie. Stary zamek od 1537 roku stopniowo rozbierano, a na jego miejscu wyrosły fortyfikacje nowożytne oraz bardziej przestronne skrzydła mieszkalne. W piwnicach utworzono arsenał. Tureckie niebezpieczeństwo wiszące nad Węgrami i Europą Środkową spowodowało spadek przychodów z handlu i Fuggerowie zdecydowali się sprzedać zamek. Spośród kilku kandydatów do zakupu zamku i dworu zwycięstwo odniósł młody baron Mikołaj II Podbił po prostu serce młodej Marii Magdaleny Fugger i w 1588 roku stał się właścicielem nieruchomości. Potomkowie Mikołaja i Marii Magdaleny rządzili tymi włościami aż do roku 1945. Za rządów rodziny Pálfich zamek wielokrotnie przebudowywano. Mikołaj II w XVI w., Mikołaja IV w XVII, Rudolf w II poł. XVIII w.
Cztery lata po opuszczeniu przez Palfich, zamek przejęło państwo czechosłowackie. Został on uznany za narodowy zabytek kultury.
więcej: www.hradcervenykamen.sk