Biała Podlaska

{jcomments on}Zamek w Białej Podlaskiej, gmina Biała Podlaska

fot. lipiec 2012

Obecny zespół zespół pałacowo-parkowy Radziwiłłów powstał najprawdopodobniej na miejscu rezydencji obronnej Iliniczów, wcześniejszych właścicieli Białej. w dolinie rzeki Krzny. W XVI wieku Radziwiłowie zbudowali zamek na planie gwiazdy z pięcioma staroholenderskimi bastionami w narożach. Otoczony był fosą. W trakcie prac archeologicznych odkryto mury trzech wieżyczek starszych niż wiek XVII.

Budowę siedemnastowiecznego zespołu pałacowego rozpoczął w 1622 roku Aleksander Ludwik Radziwiłł. Jego wygląd wzorowany był na zespole zamkowym w Nieświeżu. Budowę kontynuował ją Karol Radziwiłł. Na początku XVIII wieku pałac został zniszczony przez wojska Karola XII - króla szwedzkiego. Jednak za sprawą Anny z Sanguszków Radziwiłłowej został odbudowany. Po zniszczeniach poczynionych przez wojska rosyjskie w 1792 roku popadł w ruinę. Zrujnowany pałac został rozebrany w latach osiemdziesiątych XIX wieku. A co pozostało z całego zespołu? Siedemnastowieczna wieża wjazdowa (tzw. wartownicza) z barokowym hełmem, obecnie siedziba Muzeum Południowego Podlasia, oficyny mieszczące obecnie Miejską Bibliotekę Publiczną, Szkołę Muzyczną i Miejski Ośrodek Kultury, kaplica pałacowa z 1629 roku oraz samotnie stojąca obok niej w parku wieżyczka, tzw. wschodnia, z I połowy XVII wieku.

Na szczególną uwagę zasługuje brama wjazdowa projektu Augustyna Locciego Młodszego. Zbudowana została w kształcie łuku triumfalnego w latach 1674-75. Choć niektóre źródła mówią o Józefacie Jeziornickim i latach 1699-1702. Wzniesiona została staraniem Katarzyny z Sobieskich Radziwiłłowej z dekoracją gloryfikującą czyny jej męża Michała Kazimierza, współzwycięscy spod Chocimia. Oglądającemu rzucają się zwłaszcza w oczy umieszczone na niej dwie płaskorzeźby przedstawiające Męstwo w postaci alegorii z kolumną i lwem (z prawej) oraz Sprawiedliwość przedstawiona klasycznie z mieczem i wagą (z lewej). Nad przedstawieniem męstwa imponująco prezentuje się bogini Atena z egidą i Meduzą na niej.

więcej: http://muzeumbiala.pl

herb Radziwiłłów

Na zakończenie troszkę kryptoreklamy. Ale zaznaczyć trzeba, że zupełnie bezinteresownej. Polecam restaurację "Sielską" w Białej Podlaskiej. Wystrój przyzwoity, jedzenie pyszne. W sprzedaży własne piwo. No może własne to słowa na wyrost. Warzone w browarze w Chełmie, ale robione na zamówienie z własną etykietą. Naprawdę warto tam wstąpić po zwiedzaniu pałacu.