Brok nad Bugiem

Pałac (zamek) w Broku nad Bugiem, gmina Brok

fot. listopad 2002

Kilkaset metrów na wschód od kościoła, pośród drzew na wzniesieniu nad Bugiem, kryje się ruina wieży, która wieńczyła nieistniejący dzisiaj pałac. To wszystko, co pozostało z nietuzinkowej budowli o równie nietuzinkowej historii.

W latach 1617-1624 biskup płocki, Henryk Firlej, wzniósł okazały pałac, który był letnią rezydencja użytkowaną przez hierarchię kościelną do 1822 roku. Zniszczony podczas wojen szwedzkich, odbudowany został w 1716 roku przez biskupa płockiego Ludwika Załuskiego. Na pamiątkę zakończenia restauracji pałacu umieszczono nad głównym wejściem ośmioboczną tablicę marmurową, opatrzoną łacińskim napisem (obecnie znajduje się ona w kościele w Broku). Po trzecim rozbiorze Polski, Mazowsze znalazło się w zaborze pruskim. W 1796 roku zabrano liczne dobra kościelne, w tym majątek ziemski biskupów płockich.

W 1807 roku Prusacy opuścili te  ziemie, ale zagarnięte dobra już nie wróciły do poprzednich właścicieli. Sam pałac przeszedł w posiadanie władz zaborczych w 1822 r.  Nastąpiła dalsza dewastacja  obiektu. W 1846 roku spłonął dach z wiązaniem, zapadły się sufity. Obecnie , z dawnej świetności pałacu, pozostały jedynie ruiny wschodniej wieży. Warto dodać, że  obiekt stanowił  natchnienie dla: Macieja Kazimierza Sarbiewskiego, poety o europejskiej sławie oraz biskupa płockiego Stanisława Łubieńskiego, pisarza i historyka, autora ważnych i cenionych prac historycznych i politycznych.

Tekst ze strony: www.brok.pl.