Ełk
Zamek w Ełku, gmina Ełk
fot. lipiec 2002
Zamek na wyspie na Jeziorze Ełckim wybudował krzyżacki komtur Bałgi – Urlich von Jungingen (dobrze znany późniejszy Wielki Mistrz) w latach 1398-1406. Połączony był z lądem drewnianymi mostami zwodzonym. Drewniany zamek został zniszczony kilka lat po bitwie pod Grunwaldem przez wojska Władysława Jagiełły. Krzyżacy odbudowali zamek jako murowany. Był najdalej na wschód wysuniętą krzyżacką fortyfikacją i stanowił przyczółek do wyprawy na Litwę. W czasie wojny trzynastoletniej zamek został ponownie spalony (1454 rok). Odbudowano go w 1497 roku. Na początku XVI wieku na zamku funkcjonowała kaplica, kuchnia, browar, piekarnia, zbrojownia i prochownia. Po sekularyzacji zakonu w 1525 roku, zamek był siedzibą urzędnika książęcego, potem sądów grodzkich. Zamek przebudowywano jeszcze w XVII i XVIII wieku. W zamku przebywał car Aleksander I oraz marszałek Francji w czasach napoleońskich - Michel Ney.
Pożar w roku 1833 pozostawił po sobie tylko mury zamkowe. Pięć lat po pożarze na terenie zamkowym wybudowano więzienie. Zakład karny działał do 1970 roku. W 2010 roku zamek został kupiony od miasta przez ełckiego przedsiębiorcę Piotra Basiewicza za 1,766 mln PLN. Obecny właściciel zobowiązał się zmodernizować zamek w ciągu pięciu i utworzyć w nim kompleks hotelowy.
Legenda mówi, iż zamek połączony był z miastem tunelem przebiegającym pod dnem jeziora. Podobno w czasie potopu szwedzkiego mieszkańcy miasta dzięki temu przejściu mogli schronić się w murach zamkowych.
film o zamku: www.youtube.com
badania archeologiczne: http://pl.facebook.com/Zamek-w-Ełku