Tuczno
Zamek w Tucznie, gmina Tuczno
fot. sierpień 2004
Historia Zamku sięga XVi wieku. Powstał on z inicjatywy rodu Wedlów, którzy władali okolicą do 1739 roku. Gotycki zamek Ludwika von Wedela miał plan czworoboku, dziedziniec otoczony był z trzech stron murem obwodowym o wysokości do 7 metrów, a od wschodu istniało mieszkalne skrzydło o wymiarach 35x15 metrów. Wjazd do zamku znajdował się w północnym odcinku murów. Zamek stanowił w średniowieczu jedną z najsilniejszych warowni na terenie Pomorza Zachodniego.
W XV wieku miała miejsce pierwsza rozbudowa założenia - powstał nowy budynek przy zachodnim odcinku murów obronnych. Nowe skrzydło nie było duże, miało plan prostokąta o wymiarach 8x11 metrów, było podpiwniczone. W latach 1542-1581 Stanisław Wedel-Tuczyński przebudował gotycką warownię na renesansową rezydencję, rozebrano wtedy średniowieczne skrzydło wschodnie, a na jego fundamentach i piwnicach wzniesiono budynek z narożnymi basztami. Elewacje ozdobione zostały dekoracjami sgraffitowymi, które istnieją do dziś częściowo zachowane a częściowo rekonstruowane.
W latach 1608-1631 Krzysztof Wedel-Tuczyński rozbudował zamek o kolejne dwa skrzydła - południowe i zachodnie, a w narożniku północno-zachodnim wzniósł trzecią basztę.
Kolejne przebudowy w XVII wieku nadają rezydencji cech barokowych, zamek przestał wtedy spełniać funkcje obronne ponieważ zburzono ostatni północny odcinek muru. Niewielkiej przebudowy dokonali Wedelowie-Tuczyńscy jeszcze w pierwszych latach XVIII wieku, kiedy przebudowano reprezentacyjną elewację skrzydła południoweo z głównym wejściem do zamku, którą ozdobiono ryzalitem i dekoracyjnym portalem.
Pod koniec II wojny światowej zamek został zniszczony. Rekonstrukcja rozpoczęła się w 1966 roku. Po drobiazgowych historycznych i architektonicznych studiach rekonstrukcję zakończono i Zamek otwarto w 1976 r. jako Dom Architektów: Stowarzyszenie Architektów Polskich. Budynek mieści 97 łóżek w pokojach z łazienkami, jadalnię, pokoje konferencyjne etc. Kubatura budynku wynosi 15 088 m3, powierzchnia użytkowa 2 401 m2.
Uwaga! Może być problem z wejściem do zamku podczas imprez tzw. zamkniętych. W takim wypadku nie można wejść nawet na teren okalający zamek. Hańba i ukrzyżuj!