Moryń
Zamek w Moryniu, gmina Moryń
fot. lipiec 2001
Ruiny zamku margrabiów brandenburskich nad jeziorem Morzycko. Powstał w I połowie XIV wieku na miejscu grodu słowiańskiego na wyspie połączonej z lądem groblą. Teraz jest to półwysep Zamczysko. Miał plan koła i wzniesiony był z kamienia. Zabudowa zamku składała się z bramy, wieży mieszkalnej oraz budynku gospodarczego z kuźnią. Na zamku mieszkało siedmiu rycerzy i burgrabia. Został zburzony w końcu XIV wieku, prawdopodobnie przez księcia szczecińskiego Świętobora I, opuszczony popadł w ruinę. Po kupnie przez Krzyżaków Nowej Marchii w 1402 roku jego odbudowa nie miała sensu. Nie był potrzebny ze strategicznego punktu widzenia.
Pozostałości zamku znajdują się na terenie ośrodka wypoczynkowego"Sawanna". Zachowały się fragmenty murów obronnych oraz ośmiobocznej wieży mieszkalnej, z której przetrwały dwie kondygnacje z ostrołukowymi oknami.
Z czasów istnienia słowiańskiego grodu zachowała się legenda wspominająca ciężkie walki ludności słowiańskiej z Niemcami. W chwilach szczególnie trudnych na rozkaz Światowida głębiny jeziora Morzycko opuszczał Wielki Rak i pomagał miejscowej ludności w walce z nieprzyjacielem.